محصولات ارگانیک (organic products) چیست؟

//محصولات ارگانیک (organic products) چیست؟

محصولات ارگانیک (organic products) چیست؟

این روزها بیش از پیش در میان مکالمات افراد جامعه واژه ی اورگانیک به گوش می رسد و تقریبا در موارد زیادی صحبت از محصولات ارگانیک (organic products) در میان است. آیا این مسئله شما را شگفت زده نمی کند؟ به راستی چرا اینگونه است؟ آیا شما نیز این واژه را زیاد شنیده اید؟ چقدر در مورد محصولات ارگانیک می دانید؟ آیا علاقه مند به کسب اطلاعات و آگاهی در مورد این دسته محصولات هستید؟ قطعا دانستن مطالبی در خصوص این گونه محصولات کمک شایانی به افراد جامعه خواهد کرد برای داشتن زندگی سالم تر و با نشاط تر. پس توصیه ی ما این است که تا پایان این مقاله با ما باشید.

محصولات ارگانیک (organic products) چه محصولاتی هستند؟

در ابتدای شروع بحث مربوط به معرفی محصولات ارگانیک بهتر است این مطلب را به شما متذکر شویم؛ دوستان باید بدانید که بیش از نصف افراد کشورهای مختلف در سراسر دنیا، در تلاشند تا محصولات ارگانیک را جایگزین محصولات غیرارگانیک نمایند.

معرفی محصولات ارگانیک (organic products)

محصولات ارگانیک به گونه ای متفاوت از سایر محصولات کشاورزی تولید می شوند. اگر چه نحوه ی تولید اینگونه محصولات در کشورهای مختلف دنیا متفاوت است، اما همه می بایست یک روند کلی و استاندارد را طی نمایند. روش تولید محصولات ارگانیک می بایست به گونه ای باشد که : منابع طبیعی حفظ شود، از گونه های مختلف در طبیعت محافظت شود، از مواد تائید شده در تولید استفاده شود و به طور کلی اصول کشاورزی ارگانیک را رعایت نموده تا محصولات تولید شده بتوانند گواهینامه و تائیدیه در یافت کنند یا به عبارتی محصولاتی گواهی شده تولید شد. اما به منظور نیل به این اهداف می بایست اصول کلی تولید را در نظر داشت که در ادامه به برخی از مهم ترین این اصول اشاره خواهیم کرد.

چرا محصولات ارگانیک (organic products) استفاده کنیم؟

در اینجا به نقش مهم محصولات ارگانیک (organic products) در زمینه های مختلف اشاره خواهیم کرد تا به لزوم استفاده از اینگونه محصولات پی ببریم.

نقش کشاورزی ارگانیک در حفاظت از محیط زیست

کشاورزی ارگانیک ، در حفاظت محیط زیست در جهتی هماهنگ با طبیعت، محافظت از خاک و کشت و زرع و همچنین سلامت زمین کشاورزی و مزرعه نقش مهمی دارد.

نقش کشاورزی ارگانیک در کاهش آلودگی و محافظت از آب و خاک

کشاورزی با استفاده از مواد شیمیایی، پسماندها و کود های شیمیایی باعث آلودگی محیط زیست و منابع آبی شده و باعث کاهش میزان حاصلخیزی زمین های کشاورزی می شود. اما کشاورزی ارگانیک اجازه ی استفاده از اینگونه مواد شیمیایی سمی را به کشاورزان نخواهد داد. به این ترتیب سلامت خاک تضمین شده و زمین های حاصلخیز کشاورزی، حفظ خواهند شد.

محصولات ارگانیک (organic products)

نقش کشاورزی ارگانیک در حفظ تنوع محصولات کشاورزی

گونه های مختلف کشاورزی که امروزه از دست می روند تبدیل به یکی از نگرانی های مهم زیست محیطی شده است. تحقیقات نشان داده اند که بیش از 75 درصد از تنوع ژنتیکی محصولات کشاورزی در قرن گذشته از بین رفته اند. به عنوان مثال، در نظر داشته باشید که در بعضی از نقاط دنیا فقط تعداد انگشت شماری از انواع سیب زمینی در بازار وجود دارند، در حالی که هزاران تن از انواع گونه هایی که در گذشته در دسترس بودند، دیگر یافت نمی شوند. در حال حاضر، نیز در برخی نقاط دنیا اخیرا متوجه قحطی در چندگونه از انواع محصولات کشاورزی شده اند. امروزه بیشتر مزارع صنعتی نیز فقط یک نوع محصول را در یک قطعه زمین تولید می کنند، نه یک مجموعه ای از محصولات متنوع را. آیا این فاجعه آمیز نیست؟ در این زمینه، کشاورزی ارگانیک به کمک کشاورزان و تولید کنندگان محصولات کشاورزی آمده است.

ویژگی محصولات ارگانیک (organic products)

مقررات تولید محصولات ارگانیک (organic products) به شدت استفاده از مهندسی ژنتیک، مواد شیمیایی مصنوعی، مواد شیمیایی سمی و لجن فاضلاب در تولید محصولات ارگانیک را ممنوع کرده است. زمینی که قرار است در آن کشاورزی ارگانیک و محصولات ارگانیک تولید شود ، نباید با هیچ ماده ممنوعه ای حداقل سه سال قبل از برداشت اولین محصول تحت درمان قرار گیرند. در عوض، باروری خاک و مواد مغذی محصول توسط روش های غیر شیمیایی مانند روش های کشت و زراعت، چرخش محصول و پوشش گیاهان مدیریت می شود و آفات، علف های هرز و بیماری ها نیز از طریق کنترل های فیزیکی، مکانیکی و بیولوژیکی مدیریت می شود. به سادگی می توان اظهار داشت که در تولید محصولات ارگانیک، استفاده از آفت کش ها، کودهای مصنوعی، لجن فاضلاب، ارگانیزم های اصلاح شده ژنتیکی یا تابش یونیزه و مواردی از این قبیل ممنوع می باشد.

به طور کلی می توان گفت در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک از موارد زیر نمی توان استفاده کرد:

  • بیشتر کودهای مصنوعی و آفت کش ها
  • فاضلاب
  • مهندسی ژنتیک
  • هورمون رشد
  • اشعه
  • آنتی بیوتیک ها
  • مواد و بسیاری از مواد افزودنی مصنوعی

محصولات ارگانیک (organic products)

معرفی مواد غذایی ارگانیک

مواد غذایی ارگانیک توسط کشاورزانی تولید می شود که بر استفاده از منابع تجدید پذیر و حفاظت از خاک و آب تاکید می کنند تا کیفیت محیط زیست را برای نسل های آینده افزایش دهند. حتی در تهیه موادغذایی ارگانیک از قبیل: گوشت مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی، این مواد از حیواناتی تهیه می شود که هیچ گونه آنتی بیوتیک و هورمون رشد به آن ها تزریق نشده است. اینگونه مواد غذایی بدون استفاده از اکثر آفت کش ها معمولی و کودهای ساخته شده با ترکیبات مصنوعی تولید می شود.

 قبل از اینکه یک محصول با برچسب “ارگانیک” نامگذاری شود، مزرعه ای که در آن قرار است کشاورزی و کشت محصولات انجام شود، توسط دولت بررسی می شود و سپس یک گواهینامه تایید شده به آن ها اعطا می شود که نشان دهند ی این است که کشاورز تمام قوانین مورد نیاز برای ارزیابی استانداردهای ارزی آن کشور را رعایت می کند. به طور کلی کلیه شرکت هایی که مواد غذایی ارگانیک تولید می کنند ابتدا می بایست تأیید شوند.

یک محصول ارگانیک توسط کشاورزی ارگانیک ساخته شده است. انواع مختلفی از محصولات ارگانیک وجود دارد. محصولات غذایی ارگانیک عبارتند از : سبزیجات ارگانیک، غذاهای گوشتی ارگانیک و غیره. مناسب ترین در کل می توان محصولات ارگانیک را اینگونه توصیف کرد که : هر محصولی که با در نظر گرفتن شرایط صحیح زیست محیطی ساخته شده یا کشت شده باشد، می توان به عنوان یک محصول ارگانیک در نظر گرفت. اکثر کشورهای تولید کننده محصولات ارگانیک، دستورالعمل های ایمنی بسیار سختی برای محافظت از مصرف کنندگان در نظر  می گیرند و استانداردهای خود را برای تعریف یک محصولات به عنوان محصول ارگانیک دارند.

اما قطعا سوالی که ممکن است در اینجا به ذهن بسیاری از شما عزیزان خطور کند این است که آیا “ارگانیک” به معنای “طبیعی” است و آیا منظورمان از محصولات ارگانیک همان محصولات طبیعی است؟ در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

آیا “ارگانیک” همان” طبیعی” است؟

در پاسخ به این سوال بهتر است سوال دیگری را مطرح کنیم. آیا تا کنون محصولاتی را دیده اید که بر روی آن ها برچسب خورده است : “طبیعی” یا “بدون استفاده از آفت کش و مواد سمی” یا “بدون هورمون”؟ قطعا با چنین محصولاتی برخورد داشته اید، اما باید بدانید که صرفا وجود چنین برچسب هایی بر روی محصولات، به معنای ارگانیک بودن آن ها نمی باشد. همانطور که پیش از این ذکر شد، هر کشوری بر اساس استاندارهای کشاورزی آن کشور، تعریفی از محصولات ارگانیک ارائه می دهد و قوانین و مقرراتی را برای تولید کنندگان این محصولات در نظر می گیرد و بر این اساس نیز گواهینامه و مجوز تولید برای آن ها صادر می کند. بنابراین، می توانیم بگوئیم که محصولات ارگانیک همان محصولات طبیعی به شمار نمی آیند، بلکه به محصولاتی ارگانیک گفته می شود که در تهیه آن ها حداقل نود و پنج درصد از قوانین مشخص شده برای تولید، رعایت شده باشد.

محصولات ارگانیک (organic products) در ایران

همانطور که می دانید در کشور ما کشاورزی ارگانیک به عنوان یک صنعت تازه و جدید در نظر گرفته می شود و شما محصولات ارگانیکی که در داخل کشور تولید می شود اندک می باشد. این محصولات عبارتند از : حبوبات، میوه ها، انواع چای و…. برای تهیه محصولات ارگانیک می بایست به فروشگاه هایی مراجعه نمائید که از طرف انجمن ارگانیک ایران تائید شده باشند و مجوز فروش داشته باشند. عزیزان برای خرید ابتدا به این نکته توجه کنید که فروشگاه مورد نظر شما می بایست دارای برچسب، لوگو و گواهی فروش ارگانیک از سوی انجمن ارگانیک ایران باشد.

گروه ارمغان آوران سدرا  تلاش می کنند تا با توجه به اهمیت سلامت مواد غذایی اقدام به تهیه محصولات ارگانیک نماید. همکاران ما در تیم محصولات ارگانیک سدرا آماده ی ارائه هرگونه خدمات در زمینه تهیه و تولید و ارائه محصولات ارگانیک مورد نیاز شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

| 2018-11-18T14:17:27+03:30 نوامبر 17th, 2018|بلاگ|0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید