در کمتر از 24 ساعت محصول ارگانیک مورد نیاز خود را از مزرعه به سفره تان بیاورید. 09129318842

محصولات تراریخته یعنی چه؟ مزایا و معایب محصولات تراریخته چیست؟

آیا می‌دانید محصولات تراریخته چیست؟ آیا از محصولات تراریخته استفاده می‌کنید؟ شما چقدر از معایب و مزایای این نوع از محصولات خبر دارید؟ آیا با مفهوم محصولات ارگانیک آشنایی دارید؟ محصولات ارگانیک چه مزایایی دارد؟ در ادامه با باغ ارگانیگ سدرا همراه باشید تا به تعریف محصولات تراریخته و همچنین هدف ایجاد آنها و مزایا و معایب این محصولات آشنا شوید.

محصولات تراریخته چیست؟

تراریخته یا ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی فرایندی است که در آن آرایش ژنتیکی گیاهان، حیوانات یا ارگانیسم‌های دیگر را در آزمایشگاه با استفاده از تکنولوژی ژنتیک اصلاح می‌کنند. اگر بخواهیم یک تعریف ساده از محصولات تراریخته داشته باشیم باید بگوییم که تراریخته یعنی دستکاری در ژن موجودات به گونه‌ای که در طبیعت غیر ممکن است. یا می‌توان گفت تراریخته به محصولاتی گفته می‌شود که یک یا چند ژن را از یک موجود به موجودی دیگر در یک گونه ی کاملا متفاوت منتقل کنید.

در ادامه به هدف تولید این نوع از محصولات پرداخته شده است.

اهداف تولید محصولات تراریخته

از مهمترین اهداف در تولید این دسته از محصولات می‌توان به اهداف تجاری، برداشت حداکثری، بهبود مقاومت گیاه، بهبود کیفیت و افزایش بهره‌وری از محصولات اشاره کرد. از معروف‌ترین گونه‌های گیاهی این نوع از محصولات می‌توان به سویا، ذرت و برنج طلایی اشاره کرد. از این رو محصولات تراریخته در برابر آفت‌ها، بیماری‌ها، قارچ‌ها و دیگر تهدیدهای موجود در محیط مقاوم می‌شوند. بنابراین این محصولات به گونه‌ای دستکاری می‌شوند که آفت آنها را از بین نبرد یا ویژگی و ویتامین جدیدی به آن گیاه اضافه شود.

از آنجایی که این محصولات دست پروده انسان می‌باشند از این رو معایب و مزایای زیادی دارند. از این رو در ادامه به مزایا و معایب این نوع از محصولات می‌پردازیم.

محصولات تراریخته

مزایا و معایب محصولات تراریخته

در این قسمت به مزایا و معایب محصولات تراریخته از چند جهت نگاه شده است. با ما همراه باشید.

مزایای محصولات تراریخته

از جمله مزایا محصولات تراریخته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهبود گیاه در برابر آفات که باعث افزایش بهره‌وری و کاهش استفاده از سم می‌شود.
 2. سرعت در بهبود بهره‌وری محصولات
 3. بهبود بالاقوه در ارزش غذایی گیاهان مانند برنج طلایی که سرشار از ویتامین آ است.
 4. تولید گیاهان دارویی ارزان قیمت
 5. افزایش درآمد کشاورزان فقیر
 6. بهبود در کیفیت و عملکرد

به طور کلی می‌توان گفت که این محصولات نقش مهمی در افزایش بهره‌وری محصولات غذایی، فیبر و بهبود ارزش مواد غذایی دارند. با تغییرات صورت گرفته در این محصولات می‌توانند تلفات ناشی از حشرات، قارچ‌ها و بیماری‌های ناشی از آنها را کنترل کرده و همچنین باعث افزایش درآمد و بهبود کیفیت این نوع از محصولات ‌شد.

حذف هزینه‌های ناشی از خرید سم و حشره کش و همچنین اثرات نامطلوب آن بر بدن انسان یکی دیگر از مزایای این محصولات است. همچنین مقاوم بودن محصولات تراریخته در برابر تنش‌‌های محیط زیستی مانند یخ زدگی، سرما، خشکی، شوری خاک و موارد بیشمار دیگر از جمله مزیت‌هایی است باعث می‌شود تا محصولات کمتری هر ساله از بین برود.

بنابراین آنچه که نقد و دم دست است توجه به این نکته است که بهتر است خود ما مراقبتی پویا از سلامتی خود داشته باشیم و البته آن هم نه فقط از لحاظ سلامت تغذیه بلکه یک مراقبت همه جانبه در تمام جنبه ها.

معایب محصولات تراریخته

از جمله معایب محصولات تراریخته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خطر استفاده برای افراد مبتلا به آلرژی
 2. کاهش تنوع زیستی و از بین رفتن گونه‌های ضعیف
 3. رقابت با گونه‌های طبیعی
 4. آسیب و تخریب احتمالی به اکوسیستم
 5. اثرات جانبی بر سلامت مردم مانند بیماری جدید
 6. اثرات غیر قابل پیش بینی و ناخواسته
 7. آلودگی شیمیایی

به طور کلی می‌توان گفت که این محصولات به وضوح برچسب گذاری نمی‌شوند و از این رو مردم نمی‌توانند در مورد استفاده یا عدم استفاده از آنها به درستی تصمیم گیری کنند. همان طور که ذکر گردید یکی از خطرات استفاده از این محصولات برای افرادی است که آلژی دارند. این محصولات می‌توانند حاوی مواد آلرژی‌زا باشند به طور مثال می‌توان به فردی اشاره کرد که به بادام زمینی آلرژی داشته باشد و از محصولی استفاده کند که داری ژن‌های بادام زمینی باشد از این رو این فرد دچار مشکل شده و ممکن است دچار شک شود. این محصولات همچنین می‌توانند باعث ایجاد اختلالات خود ایمن شوند و مصرف کنندگان را بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی قرار دهند.

یکی دیگر از مضرات این محصولات وابستگی کشاورزان به شرکت‌های تولید دانه‌های تراریخته برای کشت است،‌ که از این رو هزینه‌های زیادی را برای آنها متحمل می‌شود.

درصورتی‌ که تجربه استفاده از محصولات تراریخته را دارید یا اطلاعاتی جهت کمک به دیگران در استفاده از آن و همچنین مزایا و معایب آن را دارید؛ لطفا نظرات خود را در کامنت‌ها بیان کنید تا دیگر مخاطبان نیز از آنها بهره‌مند شوند.

| ۱۳۹۷-۱۱-۲۷ ۱۰:۰۰:۵۵ +۰۰:۰۰ بهمن ۸ام, ۱۳۹۷|بلاگ|0 نظر