منظور از تغذیه سالم چیست؟

/, خواص محصولات ارگانیک/منظور از تغذیه سالم چیست؟

منظور از تغذیه سالم چیست؟

زمانی که صحبت از تغذیه سالم به میان می آید منظور آن دسته از مواد غذایی می باشد که هر آنچه از مواد مغذی که نیاز است را به بدن شما برساند به طوری که نیاز روزانه بدن شما را به آن مواد غذایی مرتفع کنند و احساس شادابی داشته و همیشه پر انرژی باشید. این مواد غذایی که بدن شما به آن نیاز دارد عبارتند از : پروتئین، کربوهیدرات، چربی های مفید، آب، انواع ویتامین و مواد معدنی. از طرف دیگر بحث امنیت و سلامت مواد غذایی استفاده شده نیز در این مقوله می گنجد و اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که اگر مواد غذایی که استفاده می کنید امنیت لازم را نداشته باشند ، شما با استفاده از آنها نه تنها نیازهای اساسی بدن تان تامین نمیشود بلکه باعث بروز بیماری نیز میگردند.

آیا مایلید تا اطلاعات بیشتری در مورد مواد مغذی و تغذیه سالم کسب کنید؟ چنانچه پاسخ شما به این سوال مثبت است با گروه ارمغان آور سدرا تا پایان این مقاله همراه شوید.

تغذیه سالم چیست؟

همانطور که گفته شد، تغذیه سالم عبارتست از نوع تغذیه ای که کلیه مواد مغذی مورد نیاز را به بدن شما برساند. مصرف مواد مغذی از مهم ترین نیازهای سلامت افراد محسوب می شود و زمانی که شما به اندازه کافی فعالیت فیزیکی داشته باشید و وزن خود را به یک وزن ایده آل برسانید، تغذیه سالم ، بهترین راه برای کمک به شما برای سالم ماندن و قوی و شاداب بودن است. حتی برای افرادی که در گذشته دوران سختی را در اثر به ابتلا به بیماری ای خاص گذرانده اند، تغذیه سالم از اهمیت بیشتری برخوردار است. در حقیقت زمانی که تغذیه سالم داشته باشید، این می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما، خلق و خو و سطح انرژی شما تاثیر بگذارد.

این درست نیست که بگوئیم غذاها و رژیم غذایی که فرد رعایت می کند، می تواند از بروز بیماری های صعب العلاج جلوگیری کند، اما تحقیقات نشان داده است که تاثیر مواد غذایی نا سالم، بر انواع سرطان این است که، خطر ابتلا به این نوع بیماری را بیشتر خواهد کرد. همچنین تاثیری که مواد غذایی ناسالم بر بدن افراد دارد این است که می تواند باعث چاقی و اضافه وزن در آن ها شود که چاقی خود دلیل بسیاری از بیماری ها است. بنابراین خوب است که به داشتن تغذیه سالم کمی جدی تر فکر کنیم و سعی کنیم که از مواد غذایی مفید و سالم استفاده کنیم.

تغذیه سالم

چگونه تغذیه سالم داشته باشیم؟

بدن ما نیاز دارد که کلیه ی مواد مغذی را به طور متعادل دریافت کند؛ این مواد غذایی عبارتند از :

پروتئین ها، چربی، کربوهیدرات ها، فیبر، انواع ویتامین ها و مواد معدنی.

دریافت این مواد مغذی کمک زیادی می کند که بدن تان سالم و سلامت بماند. آنچه مهم است این است که شما نباید به هیچ عنوان گروه غذایی خاصی را از برنامه غذائی‌تان حذف کنید و بهتر است که گزینه هایی از مواد غذایی را برای مصرف در برنامه غذایی تان برگزینید که سالم تر هستند چرا که هر کدام از گروه مواد غذایی، خواص منحصر به فردی داشته که برای بدن شما لازم است. در ادامه به بیان خواص هر گروه از مواد مغذی مفید و سالم خواهیم پرداخت.

پروتئین : پروتئین ها انرژی لازم را به بدن شما می رسانند و باعث بهبود خلق و خوی شما شده و دستگاه گوارش‌تان را تقویت می کند. البته برای افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند، مصرف بیش از حد پروتئین، مضر می باشد.

چربی : همانطور که می دانید انواع چربی با یکدیگر متفاوت است. هر چقدر چربی های بد برای بدن شما مضر است و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در شما افزایش می دهد، چربی های خوب برای بدن شما مفید هستند و باعث محافظت از قلب و مغز شما می شود.

فیبر : مصرف مواد غذایی حاوی فیبر بالا، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و دیابت را کاهش می دهد. همچنین مصرف فیبر باعث سلامت و زیبایی پوست شما می شود و باعث کاهش وزن نیز می شود. انواع سالاد جز آن دسته از مواد غذایی است که دارای فیبر فراوان می باشد.

کلسیم : کمبود کلسیم در بدن باعث ابتلا به افسردگی، خستگی مفرط و مشکلات خواب می شود. بسته به سن و جنسیت میزان نیاز انسان ها به کلسیم، می تواند متفاوت باشد.

کربوهیدرات ها : منبع اصلی انرژی در بدن شما، کربوهیدرات ها می باشد. اما بهتر است از کربوهیدراتهای غیر آروماتیک (سبزیجات، دانه ها و میوه) به جای قند و کربوهیدرات های تصفیه شده استفاده کنید. نان سفید، شیرینی، نشاسته و قند می تواند باعث افزایش سریع قند خون، نوسانات خلق و خو و انرژی و افزایش چربی، به ویژه در اطراف کمر و پهلوها شود.

 

سلامت مواد غذایی ( امنیت غذایی )

در سال های اخیر طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه های معتبر دنیا تاثیر سوء آفت کش ها ، سموم و کودهای شیمیایی استفاده شده در کشاورزی تجاری بر سلامت انسان و نقش آنها در شیوع بیماریهایی نظیر سرطان به اثبات رسیده است. همچنین بسیاری از این مواد شیمیایی سبب کاهش مواد مغذی موجود در گیاهان می شوند و همچنان که می بینیم تاثیری چند سویه بر سلامتی انسان دارند. از این روست که بحث کشاورزی ارگانیک و اقبال آن رو به افزایش است .

کلام آخر

یک تغذیه سالم شامل انواع میوه و سبزیجات با رنگ های مختلف ( سبز ، زرد و قرمز و…) و مواد مغذی متنوع است. همچنین تغذیه سالم عبارتست از مصرف مواد غذایی که امنیت لازم را داشته باشند و در تولید آنها از آفت کش ها، سموم و کودهای شیمیایی استفاده نشده باشد (محصول ارگانیک) و یا این که در حد مجاز استفاده شده باشد (محصول سالم) چرا که مشکلی که ما در کشور مان با آن مواجهیم استفاده ی بیش از حد مجاز از این مواد شیمیایی است . طوری که بنا به اعلام یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سرانه مصرف سموم در ایران ۴۰۰ گرم است و این در حالی ست که این میزان در اروپا ۷۰ گرم می باشد!

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید